Instytucje kultury, obiekty, wydarzenia

Instytucje kultury | Obiekty rekreacyjne | Gdzie spać? | Gdzie zjeść?
Ważne instytucje | Apteki | Banki | Jak dojechać?

Kamienica Kultury
Jarocin, Rynek 17
tel. 690-173-807
strona: www.facebook.com/KamienicaKultury
e-mail: turystyka@jarocin.pl

Kamienica Kultury to nowe miejsce na kulturalnej mapie Jarocina. Budynek jest nową siedzibą filii nr 1 Biblioteki Jarocin. Na parterze znajduje się czytelnia i wypożyczalnia dla dorosłych oraz kącik dla dzieci. Swoją siedzibę ma tu też Punkt Informacji Turystycznej. Na piętrze mieści się sala warsztatowo-komputerowa, mała salka konferencyjna oraz sala przeznaczona na kameralne spotkania i koncerty. Przestrzeń drugiego piętra przeznaczona jest dla młodzieży. Jest to miejsce, gdzie młodzież może realizować swoje pasje na różnego rodzaju warsztatach a także miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Całości dopełnia taras na dachu Kamienicy, który również będzie wykorzystywany na działania kulturalne. W bibliotece można skorzystać z darmowego Internetu.

Kamienica jako budynek również ma swoją historię, którą przypominają nazwy poszczególnych pomieszczeń. Czytelni patronują Rosa i Filip Kaffe, dawni żydowscy właściciele kamienicy, wywiezieni w 1939 roku do getta w Łodzi. Wypożyczalnia “Spod lady” i na piętrach “Sala Zgody”, “Drogeria”, “Sala z kopytem” oraz  “Szyte na miarę” są pamiątką po firmach i sklepach, które tu kiedyś działały. Nazwa kącika dla dzieci nawiązuje do tytułu filmu “Dziecko szczęścia”, którego akcja rozgrywa się częściowo na terenie tego budynku. W pogodny dzień można także odpocząć na słonecznym “Tarasie Kopciuszków”, nazwanym tak od ptaków, które tutaj gniazdowały.

Budynek został zakupiony za 500.000 zł wyasygnowanych z budżetu Gminy Jarocin. Jarocińska biblioteka otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 Nabór 3 (1.500.000 zł, w tym 1.350.000 zł z przeznaczeniem na remont Kamienicy z Instytutu Książki). Pozyskano również ponad 150.000 złotych z WFOŚ.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
Jarocin, ul. Park 3
tel. 62-747-23-46
strona: www.bibliotekajarocin.pl
e-mail: biblioteka@bibliotekajarocin.pl

Biblioteka w Jarocinie istnieje od 1945r. Obecnie obok Biblioteki Głównej z Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży, która mieści się w Pałacu Radolińskich na terenie gminy Jarocin funkcjonuje 10 filii bibliotecznych. Biblioteki czynne są od poniedziałku do soboty, w okresie wakacyjnym od poniedziałku do piątku. We wszystkich placówkach można bezpłatnie korzystać ze zbiorów książkowych i czasopism. Dla użytkowników biblioteki przygotowano również stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.

Przy Bibliotece działają dwie Izby Pamięci Regionalnej. Są to Izba Pamięci Powstańców Wielkopolskich im. gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie oraz Izba Tradycji Ziemi Witaszyckiej. Można je zwiedzać w godzinach otwarcia bibliotek.

Przy Filii nr 1 w Kamienicy Kultury znajduje się Punkt Informacji Turystycznej.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin – Filia nr 5 – JOK Jarocin
Jarocin, Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1
tel. 62 747 30 02
tel. kom. 887 766 861
strona: www.bibliotekajarocin.pl
e-mail: bibliotekajok@gmail.com

Od listopada 2015 roku biblioteka wzbogaciła się o nową filię nr 5 JOK Jarocin. Historię tego niezwykłego miejsca, nierozerwalnie związanego z jarocińskimi festiwalami opowiadają towarzyszące na każdym kroku nazwy zespołów, zdjęcia uczestników festiwali oraz multimedialne aranżacje. Działalność filii ma wymiar wielkoformatowy. Działa tu Niepubliczny Młodzieżowy Dom Kultury „Olimp”, który zajmuje się organizacją czasu wolnego dzieci i młodzieży. Prowadzone są zajęcia plastyczne, taneczne, kuglarskie, kulinarne, szachowe, matematyczne, rytmiczne, teatralne oraz wokalne. Dużym zainteresowaniem wśród seniorów cieszą się prowadzone dla nich zajęcia z programu Senior Wigor. W ofercie dla mieszkańców pozostają: koncerty, spektakle teatralne oraz występy kabaretów. Miejsce to jest również przestrzenią działalności wielu stowarzyszeń oraz klubów. Swoją siedzibę mają tutaj m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Amazonki, Hufiec ZHP Jarocin im. Lotnictwa Polskiego, Koło PZW Jarocin Miasto, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Jarocinie.

Na potrzeby miłośników nie tylko mocniejszego brzmienia zostało zaadoptowane jedno z pomieszczeń JOKu. Z sali prób bezpłatnie mogą korzystać zespoły, prezentujące różne gatunki muzyczne. Sala wyposażona jest również w podstawowy sprzęt nagłośnieniowy.

Muzeum Regionalne
Jarocin, Park 3
tel. 62-747-34-49 (administracja, dyrektor)
tel. 739-059-895 (dział merytoryczny)
strona: www.muzeumjarocin.pl
e-mail: muzeum@muzeumjarocin.pl

Pierwotnie siedzibą muzeum był Skarbczyk, który do niedawna pełnił funkcję galerii miejskiej. Idea założenia muzeum powstała podczas obchodów 700-lecia Jarocina w roku 1957. Zbiory zebrane na wystawę rocznicową stały się zalążkiem pierwszej ekspozycji otwartego 22 lipca 1960 roku (w Skarbczyku) Muzeum Etnograficznego. W 1971 roku nazwę zmieniono na Muzeum Regionalne w Jarocinie. W 1991 r. zbiory muzeum przeniesiono do odrestaurowanego ratusza. Z dniem 1 kwietnia 2022 r. ratusz przestał być oficjalnie siedzibą Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Nowa ekspozycja stała powstaje obecnie w Pałacu Radolińskich.

Muzeum prowadzi działalność edukacyjną na terenie Jarocina oraz online. Grupy zorganizowane, które planują skorzystać z oferty edukacyjnej (oprowadzanie po mieście, spacery tematyczne) proszone są o kontakt telefoniczny (pn.-pt. w godz. 8-16) lub e-mailowy w celu umówienia terminu i kosztów.

Spichlerz Polskiego Rocka
Jarocin, ul. Poznańska 2
tel. 698 166 598
strona: www.spichlerzpolskiegorocka.pl
e-mail: spichlerzpolskiegorocka@gmail.com

Spichlerz Polskiego Rocka to nowoczesne muzeum multimedialne, prezentujące stałą ekspozycję, poświęconą ponad 50-letniej historii polskiej muzyki rockowej i ponad 40-letniej historii jarocińskich festiwali. Mimo, że Jarocin utożsamiany jest z festiwalem, odwiedzający miasto turyści oraz fani rocka przybywający na kolejne edycje festiwalu nie znajdywali miejsca, w którym mogliby zapoznać się z historią imprezy mającej niezaprzeczalny wpływ na rozwój polskiej muzyki rockowej. Spichlerz wypełnia tę lukę, stając się magnesem, który przyciąga do Jarocina fanów muzyki rockowej przez cały rok, a nie tylko podczas trwania festiwalu.

Ekspozycja, będąca częścią jarocińskiego muzeum, powstała w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym spichlerzu zbożowym położonym w zabytkowej strefie centrum miasta. Wystawa ma charakter multimedialny. Zwiedzający może obejrzeć bogatą dokumentację fotograficzną, wykonaną podczas kolejnych edycji festiwalu przez profesjonalnych fotografów i amatorów. Dostępne są oryginalne nagrania muzyczne i filmowe z koncertów oraz filmy dokumentalne pokazujące fenomen Jarocina. Tutaj można prześledzić historię imprezy na podstawie artykułów zamieszczanych przez lata w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Na potrzeby wystawy powstał cykl filmów prezentujących kolejne edycje festiwalu – od pierwszego, który odbył się w 1970 roku, aż po ostatnie. Pokazują one ewolucję festiwalu i zmieniające się uwarunkowania społeczno – polityczne. Na ekspozycji znajdują się również oryginale plakaty, foldery festiwalowe, karnety i wejściówki, pamiątkowe koszulki, znaczki reklamowe oraz setki innych przedmiotów, bez których nie można sobie wyobrazić jarocińskiego festiwalu.

Spichlerz jest także miejscem realizacji różnorodnych projektów kulturalnych i edukacyjnych (oferta z podstawą programową). Na parterze budynku znajduje się klubokawiarnia Spichlerz, gdzie mogą prezentować się młode zespoły oraz uznani twórcy. Elementem promocji Spichlerza jest projekt „Z kontrkultury w popkulturę”, którego coroczne kolejne edycje pozostawiają w strukturze miasta wielkoformatowe murale nawiązujące do historii polskiego rocka.

Godziny otwarcia wystawy: poniedziałek: nieczynne, wtorek – piątek: 9:00 – 17:00, sobota – niedziela: 12:00 – 18:00. Bilet normalny: 15 zł (z kartą dużej rodziny – 10 zł); bilet ulgowy: 10 zł (z kartą dużej rodziny – 7 zł); bilet rodzinny: 35 zł; bilet grupowy: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy); oprowadzanie z przewodnikiem / lekcja muzealna dostępne wtorek-sobota: 40 zł (+ bilety wstępu na wystawę); warsztaty i wydarzenia (bez koncertów) – 10 zł; wstęp bezpłatny: niedziela, dzieci do lat 7. Obiekt dostosowany dla osób na wózkach inwalidzkich.

Galeria Skarbczyk
Jarocin, ul. Park 1
tel. 62-747-34-49
strona: www.muzeumjarocin.pl


Galeria Skarbczyk to pierwsza siedziba Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która dzisiaj stanowi jego filię. Do niedawna miejsce to pełniło rolę galerii miejskiej.

Działalność wystawiennicza w Skarbczyku została zawieszona. Aktualnie jest to miejsce spotkań stowarzyszeń społecznych i twórczych z terenu gminy. Zwiedzanie wnętrz możliwe jest po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

Kino ECHO im. P. Łazarkiewicza
Jarocin, ul. Gołębia 1
tel. 62-747-11-19
strona: www.kino.jarocin.pl
e-mail: kino@jarocin.pl

Działa nieprzerwanie od 1929 r. W roku 2008 kino przeszło gruntowny remont. Od 2009r. jarocińskie kino nosi imię Piotra Łazarkiewicza. Jest czynne codziennie. Kino prowadzi Stowarzyszenie Jarocin XXI, które organizuje Akademię Filmową im. Piotra Łazarkiewicza – całoroczne zajęcia z wiedzy o filmie, czwartkowe seanse prezentujące filmy, które nie mieszczą się w regularnym repertuarze kina (kino ambitne, filmy starsze), spotkania z reżyserami i twórcami filmu oraz Letnie Warsztaty Filmowe.

Parowozownia
Jarocin, ul. Parowozownia 1
tel. 515-097-315
strona: parowozownia.wjarocinie.pl

Zgromadzona kolekcja taboru liczy 19 sztuk: lokomotywy spalinowe, parowóz, wagony towarowe i osobowe i nadal się powiększa. Codziennie można oglądać ekspozycję zewnętrzną, na zwiedzanie ekspozycji wewnętrznej należy się umówić z przewodnikiem.

Nieznana jest dokładna data powstania jarocińskiej parowozowni, ale możemy przypuszczać, że związana jest z otwarciem linii kolejowych: Oleśnica – Gniezno (1875r.) i Poznań – Kluczbork (1876r.). Na planie z 1910 roku parowozownia posiada: 22 zadaszone stanowiska postojowe, 4 zasieki węglowe oraz wieżę wodną usytuowaną za halą. Od 1 kwietnia 1939 roku Parowozownia Jarocin była jedną z ośmiu w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Poznaniu. Stacjonowało tu wtedy 47 parowozów. W latach okupacji halę rozbudowano do 28 stanowisk. Wybudowano także 16-kilometrowy przewód wodny doprowadzający wodę z rzeki Warty. Po wojnie stacjonowało tutaj 11 typów parowozów i pracowało ponad 500 osób. W latach 50. ubiegłego wieku wybudowano kotłownię, a w latach 70. – szkołę kształcącą maszynistów oraz obiekty wagonowni. Na początku lat 70., z powodu złego stanu stalowej konstrukcji nośnej dachu (zniszczonej m.in. za sprawą oparów środków zmiękczających wodę w parowozach) oraz przygotowując się na nadejście trakcji spalinowej, wykonano nową konstrukcję i podniesiono dach hali. Półokrągłe bramy wjazdowe zastąpiono obecnymi. Zlikwidowano też część stanowisk postojowych i jedną z dwóch zapadni zestawów kołowych. W miejscu tym utworzono warsztaty do kapitalnych remontów obrabiarek dla dyrekcji poznańskiej. Pojawiły się dwie pierwsze lokomotywy spalinowe.

Wiosną 1992 roku zakończono eksploatację parowozów w jarocińskiej lokomotywowni, która należała do ostatnich enklaw pary w kraju. W 1994 roku silna wichura zerwała dach hali. W związku z mniejszym wykorzystaniem jarocińskich lokomotyw, jak i z brakiem potrzeby utrzymywania tak dużego obiektu, zadaszenie pozostawiono wyłącznie na 6 stanowiskach. Nad pozostałą częścią konstrukcje stalowe rozebrano. Przetrwały jedynie mury okalające nazywane przez kolejarzy „colosseum”. W następnych latach rozebrano m.in.: piaskownię, budynek urządzeń ciepłego mycia parowozów, dźwigi do nawęglania, przyległy do hali budynek dyspozytora, kotłownię oraz suwnicę. Zaprzestanie wykonywania w tutejszej wagonowni napraw rewizyjnych wagonów towarowych skutkowało opuszczeniem obiektów przez PKP, rozebraniem wiaty i wykorzystywanych tam urządzeń.

Od 2009 roku Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej z siedzibą w Jarocinie, nie chcąc przyglądać się dalszej degradacji obiektów dawnej parowozowni, rozpoczęło prace adaptacyjne niewykorzystywanego przez PKP S.A. terenu do celów wystawienniczych tworząc jednocześnie ekspozycję zgromadzonego przez siebie zabytkowego taboru kolejowego. W ramach prowadzonych przez stowarzyszenie warsztatów konserwatorskich eksponaty są systematycznie odrestaurowywane. 21 grudnia 2010 roku zakończył się ponad 120-letni rozdział państwowych kolei w jarocińskiej lokomotywowni. Od tego momentu całym kompleksem administruje TKW, przekształcając wcześniejszą ekspozycję taboru w skansen taboru kolejowego.

Muzeum Wojen Napoleońskich
Witaszyce, al. Wolności 35
tel. 62-740-14-67, 602 781 229
strona: palacwitaszyce.com.pl/wystawa-napoleona
e-mail: palac@palacwitaszyce.com.pl

Jedyne w Polsce muzeum poświęcone epoce napoleońskiej. Siedzibą muzeum jest XVIII-wieczny dwór. W salach wystawowych prezentowana są kolekcja ponad 10.000 figurek żołnierzy wszystkich walczących stron z tamtych czasów. Duże dioramy prezentują bitwy pod Raszynem (2000 fig.) i Waterloo (4000 fig.). Ponadto w muzeum można obejrzeć broń, mundury, momenty, książki i dokumenty z epoki i o epoce. Spośród zbiorów na szczególną uwagę zasługuje maska pośmiertna Napoleona i jego włos.

Muzeum Star Wars
Witaszyce, al. Wolności 35
tel. 62-740-14-67, 602 781 229
strona: palacwitaszyce.com.pl/wystawa-starwars
e-mail: palac@palacwitaszyce.com.pl

W witaszyckim pałacu znajduje się również Muzeum Star Wars, w którym zgromadzono  największą w Polsce kolekcję pamiątek i przedmiotów z najsłynniejszej sagi filmowej w historii galaktyki. Tysiące pojazdów, setki figur i największa kolekcja Lego Star Wars. 

Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu. 

Pomnik Glana
Wykonany w 2011r. przez Małgorzatę Kruk i Jakuba Bogatko pod egidą jarocińskiej fundacji Ogród Marzeń i przy wsparciu finansowym Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz prywatnych sponsorów. Znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z ul. Św. Ducha. Nawiązuje do popularnego szczególnie w latach 80. ubiegłego wieku obuwia, noszonego przez zjeżdżających na festiwale członków popkultur punk i skinhead. Mierzy ponad 2 metry wysokości, ma blisko 3 m długości, a jego waga to ok. 200 kg.

Przed jedną z ławek na jarocińskim rynku, w pobliżu Kamienicy Kultury, znajdują się z kolei dwa miniaturowe glany. Instalacja została odsłonięta podczas festiwalu w 2013 roku przez członków zespołu Farben Lehre.

Chór mieszany im. Kazimierza Tomasza Barwickiego
Chór został założony w roku 1891. W całym okresie działalności uczestniczył lub był organizatorem licznych zjazdów śpiewaczych. Chór skupia 55 członków. Jest zespołem mieszanym. Śpiewa a capella utwory muzyki dawnej i współczesnej, partie z oper, kolędy polskie i zagraniczne, utwory patriotyczne, pieśni ludowe.

Wielki Teatr w Małym Mieście
Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście realizowany jest od 2005 roku. W Jarocinie – mieście, w którym nie funkcjonuje zawodowy, instytucjonalny teatr, kilka razy do roku w przestrzeni miejskiej (w magazynach, na placach, w sali kinowej czy w zabytkowej parowozowni) pokazywane są najciekawsze spektakle sezonu.Skip to content